Ranking drukarek igłowych

Ranking drukarek igłowych

Drukarki igłowe były kiedyś najpopularniejszym rodzajem drukarek komputerowych. Wykorzystują one do drukowania taśmę barwiącą, działaniem zbliżoną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Po dziś dzień drukarki igłowe często stosuje się do wydruku faktur w sklepach bądź hurtowniach. Do największych zalet takich drukarek należą niskie koszty eksploatacji (są tańsze w eksploatacji niż drukarki atramentowe i papierowe) oraz niewielkie wymagania co do jakości papieru oraz środowiska pracy. Pozwala to na dodatkowe oszczędności jak i również zastosowanie do celów, w których użycie laserowych drukarek mogłoby być niemożliwe. Najczęściej spotykane w drukarkach igłowych są głowice 9-, 24-, oraz 48- igłowe. Do wad tego typu drukarek należy bez wątpienia ich głośna praca. Dźwięk wydawany przez głowicę uderzającą w nośnik poprzez taśmę sprawia, że drukarki te trzeba zaliczyć do jednego z najbardziej hałaśliwych typów drukarek. Coś za coś, nie można mieć wszystkiego.

Skoro już wiesz czym charakteryzują się drukarki igłowe to najwyższa pora przejść do naszego subiektywnego rankingu drukarek igłowych.

1. Epson LX-350

Jest to stosunkowo tania drukarka igłowa od firmy Epson. Drukarka charakteryzuje się niską wagą - 4,1 kg, niewielkimi gabarytami, 9 igłami, złączem USB oraz niskim poborem energii. Cena drukarki igłowej jest bardzo atrakcyjna. Rozdzielczość druku wynosi 240 x 144. Drukarka drukuje z prędkością 390 znaków na sekundę. Jak na drukarkę igłową jest również stosunkowo cicha (53 dB). Jest ona również w stanie wykonać 4 kopie równocześnie. Do zalet drukarki zaliczyć należy: cenę, wygląd, małą wagę, niewielkie rozmiary oraz ekonomiczność. Wadą tej drukarki są niezbyt atrakcyjna prędkość pracy.

2. OKI MicroLine 3321 Eco

Jest drukarką ekonomiczną i idealną do branży detalicznej i produkcyjnej, wytrzymałą, niezawodną, 136-kolumnową drukarką igłową. Stworzona do pracy w wymagających warunkach, zapewnia wysoką przepustowość, elastyczne zarządzanie papierem oraz energooszczędną technologię. Zaprojektowana została z myślą o długiej eksploatacji – średni czas międzyawaryjny wynosi 10 000 godzin. Drukarka biurkowa wyposażona jest w 9-igłową głowicę drukującą, która świetnie sprawdza się w trudnych warunkach pracy. Do zalet drukarki zaliczyć można szerokoformatowy wydruk do 5 kopii jednocześnie przy szybkości druku do 435 znaków na sekundę. Zaletą jest także tryb oszczędzania energii – niskie koszty eksploatacji występują w niej dzięki technologii systemu w chipie (SoC) firmy OKI.

3. Epson FX-890

Jest to 9-igłowa drukarka z wiodącą w swojej klasie szybkością 680 znaków na sekundę. Charakteryzuje się wysoką prędkością drukowania, dużą niezawodnością, a także poszerzonymi możliwościami podawania papieru. Wszystko to mieści się w kompaktowej obudowie. Drukarka firmy Epson idealnie nadaje się do stosowania w produkcji, biurach sprzedaży samochodów, magazynach, laboratoriach lub hurtowniach. Do zalet zaliczyć można prędkość druku, która przewyższa inne drukarki, kompaktowe rozmiary, trwałość i niezawodność. Drukarka drukuje na egzemplarzu oryginału oraz pięciu kopiach. Posiada także dwa dodatkowe podajniki na papier o różnych formatach.

4. OKI ML 3390

Drukarka ta waży tylko 5,8 kg. Jest idealna do szybkiego wydruku szerokiego zakresu list z danymi i wielowarstwowych formularzy. Drukarka ta jest 24-igłowa i zapewnia świetną jakość wydruku w najcięższych warunkach pracy. Ta 80-kolumnowa drukarka igłowa z łatwością obsługuje cięte arkusze papieru, nieprzerwanie podawany papier oraz wielowarstwowe formularze. Nadaje się do wydruku paragonów, faktur, list kompletacyjnych, raportów i arkuszy w branży detalicznej, produkcyjnej i innych branżach komercyjnych, 24-igłowa głowica drukująca umożliwia jednoczesne tworzenie do 5 dokumentów bardzo wysokiej jakości. Szybkość drukowania tej drukarki wynosi do 390 znaków na sekundę. Opracowana została ona z myślą o ochronie środowiska, dlatego też jest wyposażona w najnowszą technologię zarządzania energią. Zużycie energii wynosi w niej zaledwie 1,5 W w trybie uśpienia, co zapewnia znaczne oszczędności w czasie całego okresu użytkowania urządzenia.

5. Epson LQ-690

Ten model to drukarka igłowa optymalna pod względem szybkości drukowania, niezawodności jak i wydajności taśmy barwiącej. Jest to drukarka prosta w obsłudze. Epson LQ-690 drukuje na pojedynczych arkuszach, papierze ciągłym, etykietach, kopertach i kartonie. Kompaktowa i przyjazna dla użytkownika budowa łatwo dostosowuje się do różnych warunków, lokalizacji oraz zastosowań. Jest bardzo szybka i wydajna, potrafi wydrukować do 529 znaków na sekundę, ma zwiększoną przepustowość papieru i obsługuje różnorodne nośniki. Pozwala jeszcze szybciej drukować dane graficzne,. drukuje 10 mln znaków na jednej taśmie barwiącej, co oznacza jedną z największych wydajności w tym segmencie drukarek płaskich. Dzięki temu rzadziej należy zmieniać taśmę barwiącą, co wiąże się z obniżeniem kosztów eksploatacji. Przeciętny okres bezawaryjnego funkcjonowania wynoszący 20.000 roboczogodzin sprawia, że Epson LQ-690 jest drukarką wyjątkowo niezawodną. 

Podsumowanie

Podczas zakupu drukarki atramentowej lub laserowej, niska kwota wydana na początku wiąże się z dużymi opłatami eksploatacyjnymi. Gdy decydujemy się na zakup drukarki igłowej nie ma to znaczenia – materiały eksploatacyjne są zazwyczaj w zbliżonych cenach. W cenie do 1500 złotych znaleźć można wiele modeli drukarek, które oferują niskie zużycie prądu oraz możliwość stosowania wielowarstwowego papieru. Istotnym czynnikiem jest szerokość wałka w drukarce i ilość igieł w głowicy. Szybkość drukowania to również bardzo ważna kwestia. Im lepsze parametry drukarki igłowej, tym bardziej zbliża się ona jakością do drukarki laserowej. Niektóre z modeli mają dodatkową opcję drukowania kodów kreskowych, które bardzo przydają się w firmach.

Najlepszym słowem określającym drukarki igłowe jest wydajność. Drukarki takie są bardzo trwałe i mogą pracować od świtu do nocy bez obawy o to, że wystąpią jakieś problemy. Drukarki takie są już bardzo długo na rynku co sprawia, że firmy produkujące je mają duże doświadczenie, co przekłada się na jakość produktów. 

zamknij

zamknij